Wystawa malarstwa "PIEKŁO I NIEBO JEST W NAS" w Galerii Krypta u Pijarów w Krakowie
tekst - mgr Agnieszka Słysz-Smyth, historyk sztuki


Agnieszka Kozień prezentuje oryginalny i bardzo osobisty cykl obrazów "Piekło i Niebo jest w nas". Na tle dotychczasowej twórczości artystki, w której dominowała tematyka egzotycznego krajobrazu, to wyjątkowa seria blisko kadrowanych, przejmujących ludzkich twarzy, które za każdym razem ukazują swoje podwójne oblicze. Jedno - mroczne i przygnębiające, drugie - kontrastująco jasne i chociaż nie nazbyt pogodne, to jednak natchnione pewną "niebiańskością". Pełne melancholii i światła, pozbawione zdecydowanie kobiecych czy męskich cech zdają się ukazywać tajemniczą naturę istot anielskich.

Podwójność tych przedstawień każe nam pamiętać o dwoistości ludzkiej natury, skłonnej zarówno do dobra jak i zła. Artystka nie daje pierwszeństwa żadnemu z tych sprzecznych skłonności, równo dzieląc między nie przestrzeń malarską, a jej interpretacja dobra daleka jest od niezmąconej, beztroskiej szczęśliwości. Tym bardziej aktualnym przesłaniem obrazów staje się myśl ks. Józefa Tischnera "Zło jest trudnym tworzywem w naszych rękach, z którego mamy zrobić dobro", zachęcająca do duchowej przemiany człowieka.

Agnieszka Kozień nie popisuje się tu zbędną malarską wirtuozerią. Oszczędnie i konsekwentnie posługuje się kolorystycznym kontrastem, upraszcza formę, a większości postaci nadaje swoje własne rysy twarzy. Wybiera przy tym nie banalną kompozycję, dzięki której twarzą w twarz stajemy z problemem naszej niedoskonałości.

e-mail: artkozien@yahoo.com ..... Copyright by Agnieszka Kozień ..... menu


MENU I W porze monsunu - In the monsoon time I W drodze - En route I Na wodzie - On the water I Graphics I Południe - The South I Miasto małe - The Town small I Miasto - The Town I Rajasthan I Piekło i Niebo jest w nas - Hell and Heaven are in Us I Stworzenie Świata - Creation of the World I Linia życia - Line of Life I Skalne metamorfozy - Metamorphosis of the Rocks I Małe górotwory - Small Oregons I Nastroje, uczucia... - Spirits, Feelings... I Pejzaże różne - Various landscapes I North India 1999 I Nepal 1999 I South India 2000 I Vietnam 2002 I Cambodia 2002 I Indonesia - Nusa Tenggara 2003 I Egypt 2004 I Dubrovnik 2005 I Monte Negro 2005 I Nepal 2005 I Central America 2006 I Singapore 2007 I Indonesia - Sumatra 2007 I India - Ladakh 2008 I Malesia - Borneo 2009 I Brunei 2009 I Indonesia - West Papua 2010 I Indonesia - Sulawesi 2010 I Sri Lanka 2011 I Nepal 2012 I Marocco 2013 I Burma 2014 I Recenzje I Biografia - Biography